Kolejna edycja projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek"
Nowa edycja projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”
W ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”, który jest realizowany przez Instytut Książki, od lat do rąk dzieci i ich opiekunów trafiają bezpłatne wyprawki czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7 000 bibliotek publicznych w Polsce, w której dzieci w wieku przedszkolnym mogą odbierać wyjątkowe książki na dobry czytelniczy start. Listę wszystkich bibliotek publicznych uczestniczących w programie można zobaczyć: tutaj.
Program obejmuje swoim zasięgiem 90% szpitali, 91% bibliotek publicznych oraz wszystkie szkoły podstawowe w kraju. To największy w Europie program bookstartowy, którego siła tkwi w ciągłości i konsekwencji działań. Corocznie książki trafiają do średnio 200 tys. niemowlaków, 150 tys. przedszkolaków oraz 450 tys. pierwszoklasistów. Od początku funkcjonowania programu dzieciom przekazano ponad 6 milionów książek.
Według badań przeprowadzonych na grupie 1500 respondentów działania te przyspieszają kontakt dziecka z książką, a opiekunów motywują do odwiedzenia biblioteki i częstszych wizyt w księgarniach. 75% badanych deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu czytało dziecku otrzymaną książkę. 8/10 respondentów twierdzi, że wyprawka zmotywowała ich do czytania dziecku również innych pozycji. 25% opiekunów przyznaje, że bez otrzymanej książki czytałoby mniej lub wcale. Więcej informacji o badaniach można znaleźć tutaj.
Od listopada nasza Biblioteka ponownie zaprasza przedszkolaków i ich rodziców do udziału w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Na najmłodszych czytelników czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze, a tegoroczna edycja przynosi wyjątkową nowość – możliwość wyboru jednej z trzech książek:
„Rita i koń”,
„Przywitanie lata”,
„Bobuś”.
Pierwsza z nich – „Rita i koń” autorstwa Marty Kopyt – to ciepła, pełna humoru opowieść o niezwykłej przyjaźni dziewczynki i… konia, który niespodziewanie pojawia się w przedszkolu. Jak poradzi sobie w nowym otoczeniu? Czy nauczy się jeździć na rowerze? I czy dzieci odkryją coś nowego dzięki swojemu nietypowemu towarzyszowi?
Druga książka – „Przywitanie lata” Marii Dek – zabiera czytelników do Małego Lasu, gdzie jego mieszkańcy z radością przygotowują się na nadejście lata. To piękna, pełna wyobraźni historia o wspólnych przygotowaniach, zabawie i cieszeniu się każdą chwilą.
Natomiast „Bobuś” Martyny Skibińskiej opowiada o niezwykłej relacji babci i wnuka, którzy wspólnie tworzą robota ze starego odkurzacza. Ten nietypowy bohater działa na biopaliwie z kompostownika i potrzebuje wiedzy, by zrozumieć świat ludzi. To wzruszająca, nowoczesna opowieść o bliskości, technologii i wartościach, których nie da się zastąpić maszynami.
„Czytaj chwilę” to hasło tegorocznej kampanii. Aby zachęcić osoby nieczytające do sięgania po książkę potrzeba przekazu podejmującego tematy, które żywo dotykają odbiorców. Wspomniane wcześniej badania pokazują, że rodzice, którzy nie czytają dzieciom codziennie, za najczęstszą przyczynę wskazują brak czasu. Nie ma wątpliwości, że opiekunowie to bardzo zajęte osoby. Na głowie mają mnóstwo rzeczy małych i dużych, a w każdą wkładają czułość i uwagę. Niektóre z nich trzeba zrobić tu i teraz, inne można odłożyć, żeby pobyć TU I TERAZ. Wspólne momenty z książką – czytanie, rozmowy, wygłupy – to chwile, które zostają z nami na zawsze. Dlatego w codziennym zabieganiu niektóre rzeczy warto odłożyć… na chwilę.
Zapraszamy do obejrzenia spotu kampanii społecznej „Czytaj chwilę”.
https://www.youtube.com/watch?v=t6JIhsVDWnc
Serdecznie zapraszamy do naszej Biblioteki!
Czekają tu na Was nowe Wyprawki Czytelnicze oraz wiele ciekawych nowości książkowych – zarówno dla małych odkrywców literatury, jak i rodziców, którzy chcą wspólnie z dziećmi przeżywać przygody ukryte między kartkami książek.
Program „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.












